Pokazywanie postów oznaczonych etykietą internet. Pokaż wszystkie posty
Pokazywanie postów oznaczonych etykietą internet. Pokaż wszystkie posty

23 czerwca 2026

Plany zagospodarowania przestrzennego Białegostoku w historii miasta

Przykładowe plany zagospodarowania przestrzennego Białegostoku na przestrzeni historii miasta (zdjęcia planów Białegostoku z Internetu)

 1. Białystok, ogólny plan miasta z 1810 r.

Przejęcie władzy z rąk Prusaków następowało stopniowo, a wielu urzędników, którzy przybyli do miasta po 1795 roku, decydowało się pozostać na miejscu i włączyć się w struktury nowego rządu. Już w 1810 roku, najprawdopodobniej dla celów inwentaryzacyjnych lub w ramach dokumentacji poświęconej sprawom podatkowym lub własnościowym, na zlecenie zarządu dystryktu białostockiego sporządzono szczegółowy plan miasta. Autorem opracowania był ówczesny geodeta dystryktu białostockiego, a plan zatwierdził Matrusz Braun, architekt i geodeta dystryktu w randze radcy nadwornego, który wcześniej pracował w strukturach Kamery Wojennej i Domen. Plan przedstawia miasto z wielką dokładnością, zaznaczając poszczególne działki, domy podzielone według materiału budowlanego, zabudowania gospodarcze, budynki należące do władz administracyjnych itp. Plan ten daje również wgląd w zakres prac urbanistycznych i architektonicznych wykonanych w latach 1802-1807 przez Prusaków, w tym przekształcenie ulic Bojarskiej i Nowe Miasto (obecnie Warszawska) w reprezentacyjną dzielnicę murowanych domów urzędowych i siedzib urzędów państwowych, a także Przedmieścia Choroskiego. Od jego głównej ulicy, dzisiejszej Lipowej. Linie regulacji zabudowy zaznaczono na planie kolorem czerwonym, w tym: wzdłuż dzisiejszych ulic Warszawskiej i Lipowej, gdzie przed 1807 rokiem realizowano większość inwestycji budowlanych, wskazano również nową ulicę biegnącą w kierunku małego zwierzyńca (zwierzyńca jeleni), planowanego już w czasach pruskich. Co ważne, plan po raz pierwszy rejestruje również pełną numerację nieruchomości w mieście, których było wówczas 546 (nie licząc budynków pałacowych, będących własnością cara), oraz zawiera pełną listę ich właścicieli. W niektórych miejscach plan zawiera również dodatkowe informacje o funkcjach budynków, np. jeden z budynków dawnego folwarku obok pałacu został przekształcony w Instytut Położnictwa, założony przez dr. Jacoba de Michelisa. 

Plan miasta Białegostoku, sporządzony na zlecenie geodety okręgowego białostockiego powiatu białostockiego w 1810 roku.

2. Białystok, ogólny plan miasta z 1880 r.

Od lat 60. XIX wieku Białystok przeżywał dynamiczny rozwój przemysłu włókienniczego, handlu i rzemiosła. W ciągu kilku dziesięcioleci liczba ludności znacznie wzrosła, wystąpił niedobór mieszkań i zaistniała potrzeba budowy nowoczesnej infrastruktury miejskiej. Postępował również proces urbanizacji terenów wokół miasta. W związku z tym zaistniała potrzeba opracowania i wdrożenia w praktyce oficjalnych planów regulacyjnych. W Białymstoku sporządzono trzy dokumenty tego typu w latach 1810, 1880 i 1887. Plan z 1880 roku został sporządzony przez inżyniera-architekta Romualda Lenczewskiego. Dokument przedstawia nowy, skorygowany przebieg granic Białegostoku w stosunku do planu z 1810 roku, który został rozszerzony o tereny wokół dworca kolejowego. Obszar miasta podzielono na regularne kwartały o numerach od 1 do 176. Każdy kwartał otrzymał odpowiednie kolory oznaczające kwartały istniejące i planowane oraz istniejącą i planowaną zabudowę drewnianą lub murowaną. Naniesiono również istniejące obiekty użyteczności publicznej lub administracji państwowej. Plan wprowadził nowe nazwy ulic i lokalizacje obiektów, które zostały przeniesione w porównaniu z planem z 1810 roku (m.in. nowe świątynie, gmach rządowy Izby Skarbowej i mosty przez rzekę). Obok nich pojawiły się nowe obiekty. Istotną nowością było wprowadzenie po raz pierwszy do Białegostoku zieleni miejskiej – obok dużego stawu pałacowego zaprojektowano rozległy park (przyszły dawny park Poniatowskiego), a na tzw. suchych stawach przy ul. Niemieckiej (dziś ul. Kilińskiego) zaproponowano skwer (niezrealizowany). W przestrzeni miasta miały pojawić się dwa nowe tynki (przy ul. Nowy Świat i planowanej ul. Piwnej, dziś ul. Skłodowskiej-Curie). Kluczowe było również wskazanie lokalizacji nowych cmentarzy religijnych na traktu grodzieńskim (dziś ul. Wasilkowska) przy jednoczesnym zamknięciu starych nekropolii i zachowaniu charakteru parku. Już w 1880 roku powstały plany budowy nowej świątyni katolickiej na cmentarzu św. Rocha, które później stały się podstawą pierwszego projektu kościoła autorstwa Józefa Piusa Dziekońskiego (niezrealizowanego). Plan z 1880 roku został zatwierdzony przez władze gubernialne w styczniu 1881 roku. 

Plan planowanej lokalizacji miasta powiatowego Białegostoku, gubernia grodzieńska, 1880 r. 

3. Białystok, ogólny plan miasta z 1938 r. 

Stan użytkowania. Oprac.: Zarząd Miejski w Białymstoku, Biuro Planu Zabudowania; Białystok dn. 30 XI 1938, I. Tłoczek,
w zasobie Departamentu Urbanistyki Urzędu Miejskiego w Białymstoku.

4. Białystok, ogólny plan miasta z 1948 r.

 Program ogólny zagospodarowania przestrzennego miasta wojewódzkiego Białystok - autorstwa I.F. Tłoczka i S. Zielińskiego z 1948 r. Źródło: Departament Urbanistyki UM w Białymstoku.

Potrzeba nowego ukształtowania struktury przestrzennej oraz zdefiniowania funkcji była podstawowym zadaniem planistów w okresie odbudowy i kształtowania nowego wizerunku miasta po wojnie. Już w maju 1945 r. zaprezentowano prezydentowi miasta pierwsze szkice, uwzględniające historyczny kształt, jak i plany rozwojowe miasta zakładające jego 150 tysięczną populację. Do 1950 r. wykonano kilka opracowań planistycznych. Za wyróżniające się spośród nich, ze względu na ponadczasowy i wizjonerski charakter, uznajemy opracowanie - Program ogólny zagospodarowania przestrzennego miasta wojewódzkiego Białystok - autorstwa I.F. Tłoczka i S. Zielińskiego z 1948 r. Powrócono w nim do idei miasta funkcjonalnego z końca lat trzydziestych, aktualizując do zmienionej rzeczywistości opracowanie wykonane w latach 1938 - 1939. Choć z biegiem lat opracowanie z 1948 r. ulegało modyfikacjom, zmianom, a w końcu zapomnieniu, idea ta jest kontynuowana w polityce przestrzennej miasta do dnia dzisiejszego. Odnalezione i przypomniane po latach opracowanie, dowodzi niezwykłej trafności proponowanych wówczas rozwiązań projektowych, uświadamia wady i konieczność weryfikacji niektórych późniejszych decyzji. Powojenne zmiany zagospodarowania przestrzennego miasta Białegostoku charakteryzuje spójność myśli urbanistycznej. Odbudowa, przebudowa i rozbudowa struktury przestrzennej, dążenie do przejrzystych układów funkcjonalnych, konsekwentnie kontynuowana, przez kolejne pokolenia zespołów urbanistów, intensyfikacja zabudowy na niewielkim obszarze, dbałość o walory przyrodnicze i kulturowe oraz dalekowzroczność w rozwoju układu komunikacyjnego są dzisiaj atutami miasta. O współczesnym Białymstoku mówimy - „miasto kompaktowe”.

5. Białystok, plan ogólny miasta z 1958 r. Skala 1: 10 000

Białystok, plan ogólny miasta z 1958 roku z perspektywą. Projekt planu został opracowany w Miejskim Biurze Architektoniczno-Konstrukcyjnym, Pracowni Urbanistycznej, przez zespół autorów: mgr Henryka Majchera. arch., mgr Władysław Gudelis Wacław Kurdybelski, mgr Wilhelm Peter, asystentka Helena Ficałowicz. Plan zakładał nakreślenie ram rozwoju miasta na początek nowej dekady. Zawierał postulat strukturalnej niezależności jednostek mieszkaniowych i odpowiedniego ich powiązania z układem przestrzennym miasta. W 1965 r. przewidywano liczbę mieszkańców na poziomie około 146 tys. W związku z rosnącymi potrzebami mieszkaniowymi po raz pierwszy przewidziano wyjścia z zabudowy wielorodzinnej poza centrum miasta, w tym przypadku na teren osiedla Bojary. Jednakże głównym planowanym kierunkiem zabudowy mieszkaniowej jest południowy i południowo-zachodni. Rozważano kwestię lokalizacji nowego dworca kolejowego od strony centrum miasta. 

6.  Białystok, ogólny plan miasta z 1964 r. Skala 1:5 000

 Opis na mapie. Ogólny plan zagospodarowania przestrzennego Perspektywa 1980 r Skala 1:5 000

Białystok, ogólny plan miasta z 1964 r. Plan miasta zatwierdzony przez Uchwałę Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej w Białymstoku Nr 20/200 z dnia 11 czerwca 1964 r. został opracowany w strukturze Miejskiej Pracowni Urbanistycznej przy Wydziale Budownictwa, Urbanistyki i Architektury Prezydium Miejskiej Rady Narodowej w Białymstoku, na podstawie nowej ustawy o planowaniu przestrzennym ze stycznia 1961 r., przez zespół architektów: architekta Henryka Majchera, architekta Heleny Nowary, Romana Sikorskiego i W. Filipczuka. Plan zakładał intensyfikację rozwoju w sposób, który w 1980 r. pomieściłby 230 tys. mieszkańców i ponad 105 tys. miejsc pracy, bez powiększania obszaru zajmowanego przez miasto, przy zachowaniu istniejącego układu przestrzennego. Uwzględniono problem zmian w rozwoju strefy podmiejskiej. Przewidywano dalszy rozwój przemysłu, zwłaszcza w rejonie obecnej ul. 1000-lecie P.P. i na Marczuka. Jednocześnie likwidowano uciążliwe zakłady w rejonie ulic Orzeskowej, Poleskiej, Grunwaldzkiej, Starobojarskiej, Mazowieckiej, glazury przy ul. Słonimskiej, huty szkła przy ul. Ryskiej 1, Białostockich Zakładów Graficznych przy ul. Malmeda i innych. Lokalizację nowej zabudowy wielorodzinnej zaplanowano w sposób prowadzący do wykorzystania istniejącej infrastruktury technicznej lub na terenach zarezerwowanych do tego celu. Były to m.in. tereny osiedli Bojary I (czyli część dzisiejszego Osiedla Piasta), Wygoda i Centrum II (dzisiejsza dzielnica Piaski). Planowana jest budowa arterii obwodowej, czyli dzisiejszej obwodnicy śródmiejskiej (obecnie ulice: Kopernika, Miłosza, Piastowska, Towarowa, Poleska, Bohaterów Monte Cassino). Trasa Dworcowa została również zaplanowana w kształcie dzisiejszej ulicy Wyszyńskiego.

7. Białystok, ogólny plan miasta z 1974 r. Perspektywa Skala 1:10 000

Projekt planu został opracowany w Miejskiej Pracowni Urbanistycznej w Białymstoku przez zespół projektantów: generalny projektant: architekt Helena Nowara, mgr Tadeusz Januszewski, Czesław Podkowicz, Leopold Bielas, Andrzej Chwalibóg, Stanisław Ciupa, Helena Gawryluk, Mirosław Jasiewicz, Henryk Majcher, Wanda Pietrasz, Helena Przetak, Roman Sikorski, Ryszard Wysocki, Henryk Zalewski. Konstrukcja planu została dostosowana do populacji ogólnej w perspektywie 1990 r., szacowanej na ok. 290 000 mieszkańców. W strukturze przestrzennej wyróżniono cztery zespoły miejskie: południowo-wschodni z centrum miasta i wyodrębnionym ośrodkiem, północny, zachodni i południowy (poza granicami administracyjnymi miasta). Dlatego też przyjęto zasadę czterostopniowej struktury usług (osiedle, dzielnica, zespół dzielnic, miasto) i koncentracji usług centralotwórczych na wskazanych w planie obszarach centrów usług. Plan przewidywał lokalizację nowych terenów przemysłowo-magazynowych na obszarze podmiejskim, na południe od Białegostoku, w rejonie wsi Ignatki, Koplany i Zalesiany, o powierzchni 300 ha, ze względu na brak możliwości dalszego rozwoju przemysłu w granicach administracyjnych Białegostoku. Istotnym elementem struktury przestrzennej jest układ terenów zielonych, zwłaszcza zachowanie układów otwartych wzdłuż dolin rzek Supraśl i Białej oraz cieków Dolistówka i Bazantarka. Kliny wentylacyjne miasta w kierunku północ-południe biegną od rzeki Supraśl, zieleni wysokiej Antoniuk - Pietrasze, Parku Zwierzynieckiego i Lasu Solnickiego, z kierunku wschód-zachód z obszaru Puszczy Knyszyńsko-Augustowskiej przez miasto w kierunku rzeki Narew. Zatwierdzone Zarządzeniem Nr 74 Wojewody Białostockiego z dnia 5 lutego 1974 r.

Zarządzenie Nr 74 Wojewody Białostockiego z dnia 5 lutego 1974 

8. Białystok, ogólny plan miasta z 1986 r. 

Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego miasta Białegostoku, 1986. Projekt planu został opracowany w Miejskiej Pracowni Urbanistycznej w Białymstoku przez zespół autorski: generalny projektant: prof. dr hab. arch. Helena Sawczuk, a także Helena Ostasiewicz, Tadeusz Januszewski, Krystyna Tarnawska, Witalis Strokowski, Kazimierz Martynow, Elżbieta Sierszeńska, Helena Przetak, Krzysztof Sikora, Ryszard Wysocki, Zdzisław Plichta i Andrzej Kiluk. Plan stanowi rozwiązanie potrzeb miasta liczącego ok. 300-315 tys. mieszkańców. W strukturze przestrzennej miasta zakłada się, że ogólnomiejski system zieleni będzie budowany wzdłuż naturalnego biegu rzeki Białej, cieków wodnych Dolistówki i Bażantarki oraz Parku Planty i Parku Zwierzynieckiego, jako podstawowy, otwarty system, powiązany z terenami leśnymi od północy i południa. Plan przedstawiał kompleksowy rozwój systemu transportowego, w tym odciążenie śródmieścia od ruchu tranzytowego, budowę przedłużenia ulicy Piastowskiej do ulicy Raginisa i Wysockiego, budowę tras wyprowadzających ruch z miasta w kierunku Augustowa, Łap i Ełku, budowę wiaduktów nad torami kolejowymi w ciągu ulicy Zwycięstwa i ulicy Sitarskiej. Plan zakłada ograniczenie dostępności transportu indywidualnego do centrum miasta, przy jednoczesnym preferowaniu komunikacji zbiorowej, gdzie rolę buforową powinna pełnić obwodnica śródmiejska z bogatym programem parkingowym, a także zakłada budowę dużych parkingów strategicznych wzdłuż głównych tras łączących miasto z obszarami zewnętrznymi w celu współpracy z transportem publicznym i komunikacją indywidualną. Plan przewidywał wprowadzenie w Białymstoku do 1995 roku sieci tramwajowej, z której korzystać będzie 60% pasażerów. Przyjęty uchwałą Miejskiej Rady Narodowej z dnia 18 kwietnia 1986 r., nr XI/83/86.  

9. Białystok, ogólny plan miasta z 1994 r. 

Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego miasta Białegostoku, 1994. Projekt planu został opracowany w Miejskiej Pracowni Urbanistycznej w Białymstoku przez zespół autorski: generalny projektant arch. Zdzisław Plichta oraz członkowie: Tadeusz Januszewski, Mikołaj Patejuk, Andrzej Kiluk, Witalis Strokowski, Helena Ostasiewicz, Helena Przetak, Ryszard Wysocki, Krzysztof Sikora, Ewa Małyszko, Piotr Mioduszewski, Elżbieta Krasowska i Kazimierz Martynow. Opracowano wymagane prawem założenia, obejmujące miasto i część strefy podmiejskiej. Założenia te odnoszą się do problemu rosnącej spontanicznej urbanizacji w strefie podmiejskiej poprzez określenie obszarów jej koncentracji z ograniczeniami. Plan uwzględniał stworzenie warunków przestrzennych dla rozwoju funkcji miasta jako dużego ośrodka wojewódzkiego z możliwościami metropolitalnymi. Rozwój przemysłu i rzemiosła produkcyjnego o wysokim poziomie technicznym i środowiskowym na rezerwach terenów zabudowanych w istniejących kompleksach przemysłowych, dobre powiązania komunikacyjne między elementami struktury przestrzennej w relacji miejsce pracy – mieszkalnictwo – usługi – wypoczynek, kompleksowe zagospodarowanie terenu dworców kolejowych i autobusowych zgodnie z wymogami użytkowymi i funkcją „wizytówki miasta”, wprowadzenie roweru jako pełnoprawnego środka komunikacji w mieście i przestrzeni funkcjonalnej. W rozwoju zabudowy i zagospodarowania priorytetowo traktowane są działania organizacyjne, uzupełniające i kontynuacyjne, przed inwestowaniem w nowe tereny wymagające infrastruktury społecznej i technicznej. Założenia planu, ze względu na swój innowacyjny charakter, otrzymały nagrodę I stopnia Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa w 1994 roku. Przyjęte uchwałą nr VII/31/94 Rady Miasta Białegostoku z dnia 7 listopada 1994 roku. 

10. Białystok, ogólny plan miasta z 1999 r. 


Przyjęty uchwałą NR XX/256/99 przez Radę Miasta Białegostoku w dniu 29 listopada 1999 r. Projekt studium został opracowany w Instytucie Gospodarki Przestrzennej i Komunalnej w Warszawie przez zespół autorski, w którego skład weszli: główny projektant: mgr inż. arch. Danuta Łukaszewicz. Autorami projektu byli: Artur Gabryszewski, Włodzimierz Kaczyna, Andrzej Sakowicz i Jerzy Sopoćko. Z ramienia Urzędu Miasta w projekcie uczestniczyli: Andrzej Nowakowski i Eulalia Matwiejuk. Cel rozwoju przestrzennego miasta, uwzględniający ustalenia Strategii Rozwoju Białegostoku z 1996 r. 

11. Białystok, ogólny plan miasta z 2019 r. 

Projekt studium został opracowany pod nadzorem Prezydenta Miasta Białegostoku, Tadeusza Truskolaskiego, w Wydziale Urbanistyki Urzędu Miejskiego w Białymstoku, przez zespół autorski w składzie: główni projektanci: mgr Piotr Firsowicz, arch. Elżbieta Cukrowska, zespół planistyczny: Krzysztof Czarnomysy, Elżbieta Drożdżal, Marek Fiedoruk, Emilia Klima, Michał Kwiatowski, Olga Lewandowska, Ewa Małyszko, Adam Półtoryczki, Agnieszka Rozosińska, Sebastian Wicher, Elżbieta Zalewska. Głównym kierunkiem rozwoju przestrzennego miasta, uwzględniającym zapisy Strategii Rozwoju Miasta Białegostoku na lata 2011–2020 z 2010 roku, był „rozwój miasta do wewnątrz”, jako miasta zwartego, które będzie rozwijało się w układzie pierścieniowo-promienistym w obecnych granicach, bez ich poszerzania. Podstawowe kierunki kształtowania kompozycji przestrzennej to: intensyfikacja zabudowy w obszarze wewnętrznym (miejskim), utrzymanie ekstensywnego charakteru zabudowy w obszarze zewnętrznym (przedmiejskim), tworzenie hierarchicznego układu miejsc centralnych (koncentracja funkcji usługowych i przestrzeni publicznych), tworzenie miejskiej „zielonej osi” opartej na przebiegu doliny rzeki Białej, budowanie struktury metropolitalnej w obrębie centrum miasta, budowanie ciągłości tkanki miejskiej, tworzenie nowych jednostek kompozycji przestrzennej na obszarach wymagających przekształceń. Podstawę modelu struktury funkcjonalno-przestrzennej, będącego kontynuacją rozwoju struktury istniejącej, stanowią cztery jednostki strukturalne (Centralna, Południowa, Zachodnia i Wschodnia) – grupy obszarów o znacznym stopniu samodzielności w zakresie mieszkalnictwa, usług, działalności gospodarczej, terenów zielonych i rekreacji, rozdzielone liniami kolejowymi i ulicami układu podstawowego. W obrębie poszczególnych jednostek strukturalnych występują miejsca centralne o różnej skali oddziaływania: „centrum śródmiejskie” – najważniejsze w hierarchii miasta, „Biegun Południowy”, „Biegun Zachodni”, „Biegun Wschodni” oraz mniejsze lokalne centra usługowe. Na podstawie przebiegu obwodnicy miejskiej, struktura miasta dzieli się na obszary: wewnętrzny – miejski o intensywnej urbanizacji oraz zewnętrzny – podmiejski – o niższej intensywności zabudowy, z dużym udziałem terenów zielonych i krajobrazu otwartego. W strukturze przestrzennej miasta wyróżniono obszary systemu przyrodniczego miasta o najwyższych walorach środowiskowych. 

Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta Białegostoku, 2019r. Uchwała Nr XII/165/19 Rady Miasta Białystok z dnia 18 czerwca 2019. 

27 lipca 2025

Zmiany granic Białymstoku - film

Film



Zdjęcia:
Zmiany granic miasta Białegostoku.

Próba przyłączenia 3 wsi do Białegostoku – 2013 r.

2006

2002

1981

1973

1954

1919

1877

1844

1749

1691-1692


25 marca 2025

Mural "Przenikanie" z planem miasta Białystok


Mural "Przenikanie" z dwoma planami miasta Białystok.

Przedstawiam ciekawy mało znany Mural w Białymstoku ul. M. Skłodowskiej-Curie 10.

Mural, który wszedł w przestrzeń miasta bez rozgłosu. Nazwa muralu "Przenikanie" powstało jesienią 2017 roku w ramach Festiwalu Lumo Bijalistoko. 

Twórcy wyjaśniają: "Streetartowa panorama miasta pokazuje elementy dawnego i współczesnego Białegostoku na jednym planie. Mapa po lewej stronie jest kopią historycznej mapy z 1935 roku. Mapa po prawej stronie to współczesna mapa miasta. Góra pracy odnosi się do drewnianej zabudowy, która uleciała z przestrzeni miasta. W górną część pracy wkomponowany jest relief dopełniający kompozycję graficzną o przestrzenne szkielety drewnianej zabudowy, która odeszła po zniszczeniach wojennych. Elementami uzupełniającymi mural są technologie świetlne: neonowe domy oraz kontur współczesnej mapy, nałożony na historyczny plan miasta - widoczne w nocy. (...) Historia plecie różne scenariusze i pozostawia po sobie wiele śladów. Tkanka współczesności składa się z kolażu wcześniejszych form. Odmienne stylistyki, materiały, autorzy, geopolityka, społeczeństwo tworzą wielobarwną tkankę. Budynki stawiano, remontowano, przebudowywano, niszczono. Zmiany - poprzez tworzenie i niszczenie- były wywołane celową działalnością, ale też naturalnymi procesami degradacji. Czasami konieczność teraźniejszego działania pozbawiona była refleksji o przyszłości. Czasami wizje kierunków zmian sięgały wielu lat naprzód. Bieżące potrzeby zaspokajane były bieżącymi naprawami. Struktura się zmieniała, czasy się zmieniały, ludzie się zmieniali."

Wymalowana jest trudna historia miasta. Dzisiejszy wizerunek Białegostoku wynika w dużej mierze z ogromnych zniszczeń wojennych. Należy pamiętać, że miasto Białystok z okresu przedwojennego praktycznie przestało istnieć. Turyści mogą zarzucać, że w Białymstoku niewiele można zobaczyć, że nie ma tam spektakularnych zabytków. Gdyby nie wojenna pożoga, obecny kształt miasta byłby jednak inny.

Mural ten jest bardzo wyrazisty i poruszający. Oto ukazują się nam zgliszcza wojenne, znad których ulatnia się balon stworzony z niedużych drewnianych domków, które po cichu przechodzą do historii. Znamienny jest fakt, że balon ten trzyma mężczyzna ubrany w spodnie z wzorem rodem z blokowiska – nasuwa się skojarzenie z małymi okienkami wieżowców. 

Białystok wciąż doświadcza zniszczeń. Wprawdzie Białystok się rozwija. Szerokie ulice, apartamentowce, galerie handlowe. Ile drewnianych domów znika rocznie z mapy miasta? Dlaczego nie potrafiliśmy przekuć tej architektury w atut? Przecież dbałość o architekturę drewnianą nie musi być równoznaczna z zaniechaniem rozwoju miasta. Stare i nowe mogłoby przecież koegzystować.

27 lutego 2025

"Białystok - makieta barokowego miasta" w II poł. XVIIIw

"Białystok - makieta barokowego miasta" w II poł. XVIIIw na makietach w Muzeum Historycznym w Białymstoku.

Na makiecie o wymiarach 5m x 3,5 m zamieszczono większość elementów odczytanych z tych dokumentów, pozwalających na przedstawienie możliwie pełnego obrazu miasta i rezydencji Jana Klemensa Branickiego.

Aby odtworzyć jak najwierniej wygląd miasta, przy realizacji korzystano przede wszystkim z następujących źródeł:
- inwentarza sporządzonego po śmierci w 1771 roku ostatniego właściciela Białegostoku - Jana Klemensa Branickiego
- planu G. Beckera z 1799 roku wykonanego na zlecenie Kamery Prus Nowowschodnich
- planu Jana Glinki, który zrekonstruował wygląd miasta na podstawie dwóch wyżej wymienionych dokumentów i badań własnych, a także zachowanej ikonografii z epoki i okresu późniejszego.

Na makiecie zamieszczono większość elementów odczytanych z tych dokumentów, pozwalających na przedstawienie możliwie pełnego obrazu miasta i rezydencji Jana Klemensa Branickiego w końcu XVIII wieku. Oprócz usytuowania poszczególnych budynków, uwzględniono także materiał z którego zostały wykonane, rzeźbę terenu, cieki wodne, stawy, bramy i mury miejskie. Realizacja stałej ekspozycji poświęconej historii miasta w XVIII wieku uzupełnia ogromną lukę w prezentowaniu dziejów Białegostoku. Później jego losy - zabory, zniszczenia I i II Wojny Światowej - pozbawiły go większości zabytków, zarówno zabudowy trwałej, jak i ruchomych. W odbudowanym Pałacu Branickich ma swoją siedzibę Akademia Medyczna. Oglądając miasto przedstawione na makiecie, jego planową zabudowę, a przede wszystkim piękne założenie pałacowo - parkowe, stworzone przez Jana Klemensa Branickiego, można znaleźć uzasadnienie dla funkcjonującego określenia Białegostoku jako "Wersalu Podlaskiego".
Zdjęcia z internetu.

Historia Białegostoku:
Początkowa nazwa osady wzięła się od przepływającej przez nią rzeki. Po staropolsku Białymstokiem nazywano czystą, bystrą rzekę (biały - czysty, stok - strumień; rzeka, która "stacza się" w dół zbocza). Tak niepozorna dziś rzeka Biała (najczęściej zwana Białką), przepływająca przez centrum miasta, nadała jej nazwę. Według legendy data powstania Białegostoku to rok 1320, kiedy to wielki książę litewski Gedymin polował w północno-zachodniej części Puszczy Bielskiej na tura, czy też jelenia. Mówi ona, że wieczorem, gdy strzelcy zajmowali się oprawianiem zwierzyny, książę odpoczywał nad bezimiennym strumieniem, czystym i wartkim - w przeciwieństwie do innych rzeczek w tej części puszczy. Miał wtedy Gedymin powiedzieć: " Czysty, biały stok. Można by nad nim zbudować dwór myśliwski albo i wieś założyć." Wkrótce nad strumieniem wybudowano dwór, a potem wieś o nazwie Biały Stok. Tyle legendy. 

- Niewiele wiadomo na temat genezy Białegostoku, którego powstanie jest kwestią sporną. Historycy datują fakt jego osadnictwa na wiek XIV lub początek XV (przypuszczenia oparte są na dokumencie z 1426 roku, w którym istnieje wzmianka, iż wielki książę litewski Witold nadał wieś Bielszczany Stok Maciejowi z Tykocina; część historyków utrzymuje, iż fakt ten nie dotyczy Białegostoku, lecz innej miejscowości);
- W latach 1437-1450 król Polski Kazimierz Jagiellończyk ziemie te nadał Jakubowi Raczce Tabutowiczowi herbu Łabędź, potomkowi zasłużonego bojara żmudzkiego Klausucia;
- 1514 – pierwsza wzmianka o Białymstoku w źródłach pisanych;
- 1547-1645 – Białystok własnością rodziny Wiesiołowskich. Powstaje gotycki zamek obronny. W roku - 1617 marszałek wielki Krzysztof Wiesiołowski finansuje budowę murowanego kościoła katolickiego (obecnie tzw. Biały Kościół); 
- 1645 – Białystok wchodzi w skład starostwa tykocińskiego i staje się własnością Rzeczypospolitej;  -1659 – hetman Stefan Czarniecki za zasługi oddane w wojnie ze Szwedami otrzymuje starostwo tykocińskie wraz z Białymstokiem na dziedziczną własność. Jego córka – Aleksandra Katarzyna – wnosi starostwo tykocińskie oraz Białystok w wianie Janowi Klemensowi Branickiemu. Białystok jest wówczas wsią liczącą nie więcej niż 40 zabudowań, które stoją wzdłuż trzech dróg, prowadzących z: Choroszczy, Wasilkowa i Suraża; 
- lata 90. XVII wieku – na podwalinach zamku obronnego Wiesiołowskich Stefan Mikołaj Branicki (syn Jana Klemensa) buduje swoją nową rezydencję. Autorem projektu jest wybitny architekt Tylman z Ga meren; 
- 1692 – Białystok uzyskuje prawa miejskie od króla Jana III Sobieskiego; 1726 – początek przebudowy białostockiego pałacu (architekt: Jan Zygmunt Deybel); 
- luty 1749 – prawa magdeburskie nadaje miastu August III Sas; 
- wiek XVIII – rozbudowa białostockiej rezydencji przez Jana Klemensa Branickiego – hetmana wielkiego koronnego, pierwszego świeckiego senatora Rzeczypospolitej i kontrkandydata St. A. Poniatowskiego do tronu; ponadto m.in. budowa szpitala, cekhauzu, ratusza, zajazdu, poczty, pałacyku gościnnego oraz klasztoru Sióstr Miłosierdzia. Pałac i otaczajace go tereny ogrodowe zyskują swój ostateczny kształt, dzięki któremu rezydencja Branickich zyskuje sobie miano „Wersalu Polskiego". Dwór Branickich dzięki mecenatowi hetmana i jego małżonki Izabeli staje się znaczącym ośrodkiem kultury. W latach 1750–1771 działa tu teatr dworski, w którym gościnnie występują największe gwiazdy operowe ówczesnych czasów; 
- W wyniku III rozbioru Polski (1795) Białystok znalazł się pod zaborem pruskim, a od 1807 roku - w granicach Imperium Rosyjskiego . W związku z rozwojem manufaktur i fabryk (zwłaszcza włókienniczych) na terenie Białegostoku, liczba mieszkańców zaczęła wzrastać . W ostatniej dekadzie XIX wieku duży wpływ na zwiększające się zaludnienie miał rozwój sieci telefonicznej, wodociągowej i komunikacji;
- 1862 – otwarcie linii kolei warszawsko-petersburskiej, dzięki czemu następuje szybki rozwój miasta i jego fabryk włókienniczych; przełom XIX i XX wieku – pierwsze telefony, wodociągi i tramwaje konne, w Białymstoku mieszka około 70 tysięcy ludzi; 
- Na początku XX wieku Białystok liczył około 100 000 mieszkańców, z czego 80% stanowili Żydzi;
- luty 1919 – po odzyskaniu niepodległości Białystok zostaje stolicą nowo utworzonego Województwa Białostockiego; 
- 1939-1944 – II wojna światowa - represje wobec ludności i zniszczenie 75 proc. białostockiej zabudowy; 
- W latach 1941-1943 istniało getto, w którym wymordowano wielu ludzi wyznania mojżeszowego. Spośród ponad 50 000 Żydów, mieszkających przed wojną w Białymstoku, zagładę przeżyło jedynie około tysiąca;
- 27 lipca 1944 – wyzwolenie Białegostoku spod okupacji niemieckiej. Wycofujący się Niemcy i wkraczający Rosjanie zniszczyli zabudowę Białegostoku w 80%. Potencjał przemysłowy miasta spadł o 74%. Przed wojną żyło w mieście ponad 100 tys. ludzi, a w 1946 wraz z przesiedleńcami z Wilna, Nowogródka i Grodna - 57 tys.;
- Białystok zaczął się podnosić ze zniszczeń. Powstały nowe osiedla oraz arterie komunikacyjne, odrestaurowano zabytki, odtworzono przemysł włókienniczy, rozwinął się przemysł spożywczy, budowlany, szklarski, drzewny, metalowy i elektroniczny; 
- 1992 - Białystok staje się metropolitalną stolicą arcybiskupią; 
- 1 stycznia 1999 – dawne miasto Branickich zostaje stolicą nowo utworzonego Województwa Podlaskiego.
- Współcześnie Białystok jest znaczącym ośrodkiem nauki, kultury i przemysłu. Miasto liczy obecnie ok. 300 tys. mieszkańców.

24 lutego 2025

Kształtowanie się śródmieścia Białegostoku w okresie powojennym

Kształtowanie się śródmieścia Białegostoku w okresie powojennym, a szczególnie jego centralnej części. Przedstawiam ciekawe, zdjęcia, mapy, rysunki na podstawie pracy "W poszukiwaniu nowego programu przestrzennego Białegostoku - nowe centrum" Michał Chodorowski

Zdjęcie 1) Teren śródmieścia Białegostoku z zaznaczonymi zespołami  I) oś historyczna Pałacu Branickich; II) oś poprzeczna i zespół M. Skłodowskiej-Curie; c) osiedle Centrum I; d) obszar ośrodka usługowo handlowego; e) osiedle Centrum II; III) oś dworca.

Zdjęcie 2) Fragment Stanu użytkowania. Oprac.: Zarząd Miejski w Białymstoku, Biuro Planu Zabudowania; podz. 1:10 000, Białystok dn. 30 XI 1938.
Obszar planowanego później „nowego centrum” znajdował się na terenie dzielnicy żydowskiej – Chanajki.

Zdjęcie 3) Fragment zdjęcia lotniczego Luftwaffe, wykonanego we wrześniu 1944 r., w zbiorach National Archives College Park, Waszyngton

Zdjęcie 4) Fragment Szkicu projektu sieci ulicznej śródmieścia Białegostoku, aut. L.T. Dąbrowski, S. Bukowski, skala 1:5000, Białystok, 1946. AP w Białymstoku, nr zesp. 71, sygn. 2687

Zdjęcie 5) Fragment planszy pt.: Główne założenia planu generalnego miasta, Miasto Wojewódzkie Białystok, Program Ogólnego Planu Zagospodarowania Przestrzennego; skala 1:10 000; inż. arch. Stefan Zieliński, Ignacy Tłoczek, Warszawa 1948; w zasobie Departamentu Urbanistyki Urzędu Miejskiego w Białymstoku

Zdjęcie 6) Układ kompozycyjny śródmieścia na podst. Planu syntetycznego, Miasto Wojewódzkie Białystok, Program Ogólnego Planu Zagospodarowania Przestrzennego; skala 1:10 000

Plan przewidywał istotne rozwiązania dla terenu objętego badaniami:
1. Stworzenie zespołu administracyjnego szczebla wojewódzkiego obudowującego przedłużoną oś pałacu o równej odległości od przecinającej ul. Piwnej i zakończonej kontrdominantą –założenie kompozycyjne (obszar 2).
2. Utworzenie prostopadłej do tego założenia obecnej ulicy M. Skłodowskiej – Curie (przedłużenie ówczesnej ul. Piwnej), połączenie poprzez węzeł komunikacyjny przed cerkwią św. Mikołaja (punkt 33), a następnie obecną ulicą Malmeda z ulicą Fabryczną (Śródmieściem Północ) oraz poprzez obecną ul. Podleśną połączenie z główną osią komunikacyjną miasta (obecnie ul. Branickiego) – założenie funkcjonalne (osie B i C). 
3. Połączenie nowego dworca kolejowego z nowym centrum administracyjnym i tym samym z przedłużeniem historycznej kompozycji pałacowej (obszary 4 i 2). 
4. Wprowadzenie zieleni poprzez wykorzystanie zamkniętych cmentarzy (dwóch żydowskich i prawosławnego) i stworzenie obszaru zielonego na tych terenach oraz poprzez ciągi zieleni połączenie odseparowanych terenów zielonych. 
5. Utworzenie wokół Rynku Siennego dzielnicy mieszkaniowej, której ośrodkiem byłby prostokątny plac zlokalizowany na połowie historycznego rynku, a w połowie na cmentarzu ewangelickim. 
6. Ulica Lipowa oraz sąsiedztwo Rynku Kościuszki – przeznaczone pod strefę handlowo-usługową (obszar 3).


Zdjęcie 7) Fragment Stanu projektowanego w roku 1960, alternatywa. Plan etapowy m. Białegostoku; skala 1:10 000; Majcher, Krzywiec, 2 XII 1953 r., w zasobie DU UM w Białymstoku.

Zdjęcie 8) Fragment Planszy Podstawowej, Miasto Wojewódzkie Białystok, Program Ogólnego Planu Zagospodarowania Przestrzennego; skala 1:10 000; Majcher, Krzywiec, 1954 r., w zasobie DU UM w Białymstoku

Zdjęcie 9) Fragment Planu Ogólnego - Rys. 5 Perspektywa, H. Majcher, W. Gudelis, W. Kurdybelski, W. Peter, H. Ficałowicz, Miejski zarząd architektoniczno-budowlany, pracownia urbanistyczna, Białystok, 07.1958 r. W zasobie DU UM w Białymstoku.

Zdjęcie 10) Plansza przedstawiająca założenie ośrodka usługowo handlowego i administracyjnego między Parkiem Centralnym a obecną ul. Legionową. W zasobie DU UM w Białymstoku.

Zdjęcie 11. I nagroda, autorzy: arch. Jan Krug (SARP Kraków); arch. art. rzeźbarz Andrzej Getter (SARP Katowice), dokumentacja prac konkursowych; w zasobie DU UM w Białymstoku

W 1971 roku prawdopodobnie w związku z przygotowaniami do opracowania nowego planu ogólnego (zatwierdzonego w 1974 r.), rozpisano nowy konkurs Stowarzyszenia Architektów Polskich - SARP na opracowanie centrum Białegostoku.

Zaprezentowane materiały planistyczne ukazują starania urbanistów w kształtowaniu obszaru nowego centrum Białegostoku.

Jeżeli chcesz więcej poczytać o tej pracy dostępna jest pod tym adresem:

https://bibliotekanauki.pl/articles/398617


Inne dostępne mapy z Internetu na moim blogu:

Miasto Białystok w Polsce Model 3D

Mapa osiedli i modele strukturalne w Białymstoku

Zmiany granic miasta Białegostoku na przestrzeni lat

Popularne posty najczęściej wyświetlane